Rozhovor s trenérem i hráčem A-týmu Filipem Janouchem

By tomcapek

Kralupský A-tým vyhrál ligu a postoupil do vyšší. Jejich hlavním trenérem byl Filip Janouch, se kterým jsme udělali rozhovor.

Ahoj Filipe, rád bych se tě zeptal na pár otázek ohledně mužského týmu a letošní a příští sezóny.

1) Jak hodnotíš letošní sezónu z pohledu trenéra, říká se, že poslední zápas ukáže, jaká byla sezóna, ten skončil remízou, co to znamená?

Ahoj Tomáši, koukám, že hned první otázka je z okruhu těch těžších. Rozhodně to pro nás nebyl jednoduchý zápas, přestože jsme do něj šli s jistotou postupu. Troufám si říct, že právě tato skutečnost nás na začátku utkání ukolébala a poměrně rychle jsme dostali dvě laciné branky. Poměrně hezky to ilustrovalo celou naši sezónu - jsme něco jako dieselový motor. Máme pomalejší rozjezd, ale o to rychlejší potom býváme. Druhou polovinu zápasu jsme odehráli kvalitně, dokonce jsme vedli, ale soupeř dokázal srovnat. Je to malá kaňka na vydařené sezóně, nicméně sluší se vyzdvihnout výkon našeho posledního soupeře, SK Kladno Raisins, jejich výkon rozhodně neodpovídal celkovému umístění v konečné ligové tabulce. Znamená to pro nás jediné - ke každému zápasu přistoupit zodpovědně, hned od prvního hvizdu.

2) Co pro vás znamená postup?

Ty mě s těmi otázkami tedy nešetříš. (úsměv) V první řadě je to určitě splněná povinnost, protože Kralupy do takovéto soutěže nepatří. Loňská sestupová agónie je zapomenuta, jsme zpátky v plné síle. Léto bylo poměrně hodně turbulentní, někteří hráči a trenéři ukázali svůj postoj, který jsem, upřímně řečeno, nečekal. Nás to ale nepoložilo, naopak. Zkonsolidovali jsme se a vrátili se mnohem silnější. Zadruhé, je to velká výzva do budoucna. Upřímně doufám, že se kralupskému florbalu začíná blýskat na lepší časy.

3) Pouze 2 zápasy jste prohráli, je dobré něco prohrát nebo byste byli radši bez porážky?

Naše prohrané zápasy se od sebe diametrálně lišily. Ten první jsme prohráli na domácím hřišti s odvěkým regionálním rivalem z Neratovic 2:5. Pokud se nepletu, byl to třetí zápas sezóny, tudíž jsme hledali ideální systém, složení formací a mnohé další věci. Nechci se na to ale vymlouvat, zkrátka jsme nehráli dobře. Jediný vnější vjem, který si ani s odstupem času nemůžu dovolit nekomentovat, byl tristní výkon rozhodčích, kteří hrubě ovlivnili zápas v náš neprospěch. Byl to pro nás impuls k tvrdší práci.

Jestli se nepletu, tak podruhé jsme klopýtli lehce po Novém roce v kladenské Přetlakovce, kde nás o body obrala rezerva nyní již divizních Prague Vikings. Tady jsme už věděli, co a jak chceme hrát, kdo koho brání a nelítali jsme po hřišti jako poplašňáci. Vyrovnaný zápas,
který rozhodla standardní situace šest vteřin před koncem. Zápas blbec. Karel Pernica zůstal neobsazený a našel místo na naší vzdálenější tyči. Psychicky nás to, troufám si říct, zase posílilo. Sesedli jsme z hrušky a poznali, že nejsme mistři světa. Viděno s odstupem, obě ty porážky nás posílily a my následující těžká utkání zvládli posíleni o tyto zážitky.

4) Jak vypadal kádr, kdo hrál na jakém postu a jak jste byli sehraní?

Je veřejným tajemstvím, že složit v Kralupech kádr mužského A-týmu byla v posledních letech alchymie. Dovolím si tvrdit, že před touhle úspěšnou sezónou jsem měl k dispozici to nejlepší, co jsem mohl mít. Ukázalo se, že jsme tým s velkým srdcem. Už žádné sebestředné individuality, které nechodí trénovat, ale na zápas jedou. Tomu jsem před sezónou řekl jasné ne. Prakticky celou sezónu jsme odjezdili ve třech útocích a dvou obranách, což se ukázalo jako prospěšné. Poslední utkání jsme dohrávali na dvě kompletní pětky, u kterých jsem byl přesvědčen, že nabízejí v danou chvíli tu nejlepší. Minimálně jedna formace by společně mohla hrát i poslepu. (úsměv)

Na tomto místě se sluší vyseknout celému kádru obrovskou poklonu. Letos jsme byli věkově rozloženi opravdu extrémně. Ať už to byl náš kapitán, Petr Černý, asi nejrychlejší čtyřicátník, kterého znám. Z druhé strany se v mužích otrkali na začátku sezóny sedmnáctiletí junioři Honza Suk a Matěj Vetešník. Když jsem se díval na poslední utkání, zřídkakdy překročil náš věkový průměr hranici dvaceti let. Z toho všeho lze usuzovat, že máme perfektní generaci, která má nyní dobře našlápnuto. 

Kolem a kolem, měl jsem k dispozici konzistentní a cílevědomý kádr, se kterým byla radost pracovat. Klukům za perfektní sezónu moc děkuju. Všichni do jednoho si postup zasloužili.

5) Bude nějaká letní příprava nebo necháš kluky přes léto odpočinout?

Postupujeme do vyšší soutěže, ve které se, v první řadě, hraje 3x15 minut. Což je víc, než jsme nyní zvyklí. Všichni v A-týmu jsme mladí a poměrně dobře fyzicky připravení. Letní příprava ale samozřejmě bude. Do konce května budeme ve fázi předpřípravy, od června to bude plnohodnotná příprava. Jsem rád, že se do ní zapojí i Janouch starší, jako kondiční trenér. Snad se tedy na konci letní vejdu do sestavy. (smích) 

Vrcholem by pro nás potom měl být přelom července a srpna, kdy se definitivně odstěhujeme do haly a budeme pilovat herní věci, od systému, přes taktiku až po standardní situace. Nicméně počítám i s třítýdenní dovolenou, která bude letos více než zasloužená.

6) Jak se budete připravovat na vyšší soutěž, do které jste postoupili? Změní se výrazně tréninkový plán v příští sezóně?

Myslím, že částečná odpověď se skrývá v předešlé otázce, ale pokusím se ji ještě trochu rozšířit. Změny určitě budou - současný mužský A-tým bude prvním v necelé desetileté historii kralupského FBC, který bude trénovat třikrát týdně. Pokud to mně osobně vyjde, chtěl bych absolvovat krátkou stáž u superligových přátel - trenérů. V létě nebude nouze o inovativní prvky, jenž prostupují florbal víc a víc, můžu zmínit třeba video. 

Změní se i přístup k tréninkové náplni jako takové, což začíná u trenéra, v tomto případě u mě. Uvědomil jsem si, že moderní florbal není o pár dokola omílaných cvičeních. Tudíž nyní připravuju novou koncepci pro juniorsko-mužskou složku a doufám, že díky tomu navážeme na letošní postupový úspěch. Za mě osobně je přidání třetího tréninku natolik zásadní, že se na to už teď neskutečně těším. 

7) Jak to celé hodnotíš z pozice hráče?

Čtenářům se předem omlouvám za delší odpověď, ale je to otázka, která je pro mě hodně důležitá. Moje odpověď proto bude mít několik rovin.

Tou první je určitě velké poděkování celému týmu. Přijali mou dvojjedinou roli - částečně hráče a částečně trenéra. Měli pro mě v celé sezóně neskutečné pochopení, a přestože nám to v jedné části začalo trochu skřípat, postavili jsme se ke všemu čelem a dokázali si všechno vyjasnit. Vážím si přístupu všech, od Kuby Hoffmanna v bráně až po Adama Kozla v útoku. Táhli jsme za jeden provaz, až jsme se vytáhli do vyšší soutěže.

Zadruhé si musíme říct, že jsem na celý tým strašně pyšný. Měl jsem možnost vést posledních pár utkání mužstvo jako kapitán, při absenci Petra Černého. Kluci by byli schopni v každém zápase, jak se blížil konec sezóny, vypustit duši. Byli jsme produktivní, za což jsem vděčný. Dařilo se nám hrát pohledný florbal, kterému nechyběli góly. Naši hráči nabyli ztracené sebevědomí a dostali se na přední příčky v tabulkách produktivity. Mně osobně se letos dařilo, podařilo se mi vyhrát interní bodování obránců, ale kdyby Vláďa Kučera odehrál i zbytek sezóny, jistě by vyhrál on. 

A konečně třetí a asi nejemotivnější část mé odpovědi. Letos jsem byl, upřímně řečeno, nejblíže k odchodu z FBC Kralup. Ta skutečnost panovala z mojí osobní frustrace, kdy se nám nedařilo, navíc moje výkony nebyly takové, jaké bych si představoval. Když jsme vyhráli nad Neratovicemi a zajistili si postup už dvě utkání před koncem sezóny, byl jsem dojatý. Po zápase se mi chtělo brečet. Někteří kluci potom dali najevo, že chtějí, abych zůstal. To rozhodlo. Příslušnost k identitě kralupského florbalisty. Láska k partě, ve které jsem od starších žáků, a je to skvělý pocit. Zpětně celou tu mou anabázi odchodu hodnotím přínosně - ukázalo se, že člověk by neměl lhát sám sobě. Po skoro devíti letech s kralupským znakem na dresu patřím sem a ne jinam. Tudíž můj cíl je jasný - dosáhnout na co nejvyšší metu s tamějšími kluky, se kterými jsem vyrůstal. Tahle parta má před sebou nejeden večírek.


(Tomáš Čapek)

Fbcnabor2018 2 Mss
logo 4udesign logo Kralupy nad Vltavou logo atletico logo stredocesky kraj logo bigshock logo geekshirts logo 21 logo 21